Site Loader

Lastikleriniz doğru saklandığı koşulda hem maliyet tasarrufu sağlar hem de güvenliğinizi üst seviyede tutmuş olursunuz. Sürüş konforunuz ve güvenliğiniz için yaz lastiği ve kış lastiği değişimini önerilen tarih aralıklarında mutlaka yapmalısınız. Aracınızdan çıkan sağlam lastiğin ise tekrardan iş görebilmesi için, saklama yöntemleri büyük derecede önem arz eder.

Depolama konusunda yapacağınız yanlışlıklar, lastiğinizin performansını ve kalitesini olumsuz yönde etkiler. Uygun koşulda saklanan lastiğin ömrü çok daha uzun olacaktır.

Lastik saklama konusunda, yeri olmayan, uygun koşulları sağlayamayan müşterilerimiz için biz kendi Lastik otelimizde hizmet veriyoruz. Depolarımız lastik saklama standartlarına uygun ve sürekli kontrol edilen alanlardır. Serin, tozsuz, kuru, nemsiz ortamlarda muhafaza edilecek olan lastikler, güneş ışığının temas etmeyeceği alanlarda saklanmalıdır. Unutmayın yanlış depolama lastiklerinizin ömrünü ciddi anlamda azaltır.

Uygun Lastik Depolama Yöntemi Nasıldır?

Uzun süre depoda kalacak lastikler, lastik sırt deseninin zarar görmemesi, aşınmaması açısından, yanaklar dikey olarak, yerden 10 cm yüksekliğinde raflarda sıralı dizim yapılarak saklanmalıdır. Her rafın alacağı hacimde lastik yüklemesi yapılmalıdır. Fazladan ek sıkıştırmalar yapılmamalı, her türlü önlemler alınmalıdır.

Lastikler depoya kaldırılmadan önce temizlenmelidir. Üzerinde kimyasal madde kalmadığından emin olunmalıdır. Tavsiyemiz lastiklerinizin çıkarılma esnasında takılacağı zaman rotasyonunun rahat yapılması açısından, çıkarılan lastiğin arka sağ, ön sol gibi anlaşılır işaretleme yapılmasıdır.

 
 

Kendi İmkanlarınızla Doğru Lastik Saklama

Raf sistemi kuracak kadar bir alanınız yoksa, lastikleri üst üste ancak aralarına köpük ya da ince tahta koymanız sağlıklı ve doğru olacaktır. Ama bu saklama yöntemi içinde yine lastik saklama ortamın uygun koşulları sağlıyor olması gerekmektedir. Çünkü lastik kauçuk madde içerir, uzun süre yağışa ya da doğrudan güneşe mağruz kalırsa, deforme olur. Üzerine koruma niteliğinde bir naylon örtebilirsiniz. Lastiğin kimyasının ve fiziksel yapısının bozulmaması için sıcaklık ve nem oranı son derece önemlidir.

Ayrıca lastiklerinizi jant ile beraber saklayacaksınız, askı kullanımı ile depolamanızı öneririz. Yoksa jantlarınız çizilebilir, deforme olabilir.

Lastiklerinizi tekrar zamanı geldiğinde aracınıza taktırmadan önce mutlaka gerekli kontrollerden geçirmelisiniz, hava basıncını ölçtürmeli, rotasyon ayarlarını yaptırmalısınız. Aracımız için en önemli güvenlik unsuru, lastiğin doğru kullanımıdır.

Post Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir