İç Lastiksiz Jant

İngilizce karşılığı tubeless jant olan bu jant türünde iç lastik olmadan üretim yapılmıştır. Yalnızca dış lastiğin bulunduğu iç lastiksiz jantta lastik ve jant birbirine yapışmış bir şekilde tasarlanmıştır. Bu yapışma hali sayesinde hava kaçağı önlenmiş olur ve iç lastiğin varlığına gerek kalmaz. Ülkemizde ilk defa 1980’li yıllarda üretimine başlanan iç lastiksiz jantın kendi içerisinde de değişik türleri mevcuttur.

  • 50 Lastik Oturma Açılı Jant: Çoğunlukla kamyonetlerde kullanılan bir jant türüdür. Ölçüleri ise 13”, 14” ve 17” olarak belirlenmiştir.
  • 150 Lastik Oturma Açılı Jant: Bu jant türü ile geniş lastiklerin kullanılması gerekir. Jantın ölçüsü 17,5’’, 19,5’’ ve 22,5’’ olarak üretilir.
  • 50 Lastik Oturma Açılı 4 Parçalı Jant: Bu jant çeşidi 80 serisine dahil olan lastikler ile birlikte kullanılabilir. Ölçüsü ise 20’’ olarak belirlenmiştir.

 

İç Lastikli Jant

İngilizce karşılığı tube tyre jant olan bu jant 3 değişik bölümden oluşacak şekilde üretilmiştir. Segman, çember ve gönek adı verilen kısımlar iç lastikli jantta yer alır. Diğer jantlara kıyaslandığında fazlaca kullanıldığı görülür.

Göbeksiz Jant

Diğer adı ispit jant olan bu türde iç lastikli ile iç lastiksiz jantın özellikleri bir araya getirilmiştir. Lastikli ve iç lastiksiz olacak şekilde üretilmektedir.

Üretildiği Malzemeye Göre Jant Çeşitleri Nelerdir?

Aynı zamanda aracın tasarım unsuru olarak da kullanılan jantlar farklı görünüme sahip olacak şekilde değişik malzemelerden üretilebilir. Bu malzemeler şöyledir:

Alüminyum Alaşımlı Jantlar: Bu jant çeşidi yapı olarak daha hafif olması sebebiyle araca daha az yük bindirir. Bu sayede aracın hızlanması daha kolaylaşır ve yakıttan tasarruf edilebilir. Bu yönü sebebiyle yoğun olarak alüminyum alaşımlı jantların kullanıldığı görülür. Bu jant türü üretilirken %90 oranında alüminyum ve %10 oranında da silisyumdan yararlanılır. Görsel tasarım yönünden geniş bir yelpazeye sahip olduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilir.

Sac Jantlar: 0 Km bir araç alındığında çoğunlukla üzerinde sac jantın takılı olduğu görülür. Daha az maliyetli olması sebebiyle bütçe sıkıntısı çeken işiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Alüminyum alaşımlı janta kıyaslandığında daha düşük kalitelidir.

Magnezyum Alaşımlı Jantlar: Diğer jant çeşitlerine göre daha yüksek maliyetli olduğu için Türkiye’de pek kullanılmaz.

Jant Ölçüleri Nelerdir?

Her bir aracın kendisine uygun olarak jant ölçüsü ilk tasarım aşamasında üreticisi tarafından belirlenmiştir. Fabrika çıkışındaki jant ölçülerinden büyük alınan jantlar bazı zamanlar çeşitli sıkıntıların oluşmasına yol açar. Jant ölçüsünün belirlenmesinde esas alınan unsurlar şöyledir:

Jant Genişliği: Genişliğin ölçülmesi için kullanılan ölçü birimi inçtir. Jantın genişliği 5 inçten 15 inçe adar değişiklik gösterir. Genişliğin belirlenebilmesi için flanşların iç kısmından itibaren ölçü alınması gereklidir.

Flanş: Janta temas eden lastik yanağına flanş adı verilir. Flanş olmadan jantın lastiğe tam olarak oturması beklenemez. Farklı çeşitlerde üretilen flanşlar mevcuttur.

Jant Çapı: Çapın ölçü birimi inçtir. Flanşın iç kısmından itibaren ölçülerek jantın çapı belirlenir. 13 inçten 30 inçe kadar değişiklik gösteren jant çapları bulunur.

Jant Offseti: Ölçüsü -50 mm ve 70 mm arasında değişiklik gösteren offset jantın iç göbeğinden jantın tam ortasına kadar olan mesafenin uzunluğudur. IS ya da ET şeklinde belirtilir. Pek çok jantın offet aralığı 20 ve 60 arasında değişiklik göstermektedir.