Site Loader

Kışın kendisini göstermesi ile başlayan, her yıl merak konusu olan, “bu sene kış lastiği zorunluluğu var mı?” sorusu, geçtiğimiz birkaç seneden beri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından zorunlu uygulama haline getirildi. Trafik kazalarını önlemek, olası trafik vakalarını engellemek, güvenli yolculuk sağlamak için kış lastiği yasasına önem veriyoruz, vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz.

Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Kış lastiği takma zorunluluğu, yasa kapsamında 1 Aralık tarihinden başlıyor ve 1 Nisan tarihine kadar devam ediyor. Uzun yol yapan ve yolcu taşıyan ticari araçların hepsi bu yasaya kanunen uymak zorundadır. Ticari araçların yanı sıra, biz mutlaka karın düştüğü, kışın zorlu geçtiği tüm şehirlerimizde binek ve 4×4 araçlarında kış lastiği takmasını mutlaka öneriyoruz.

Çünkü normal yaz lastikleri ile kış lastikleri arasında desen ve teknoloji farklılıkları yer almaktadır. Belli sıcaklığın altına düşüldüğünde yaz lastiğiniz istediğiniz performansı gösteremeyecektir. Sürüş konforunuz ve güvenliğiniz tehdit altına girecektir.

 

Kış Lastiği Yasasına Uymamanın Cezası

Kar lastiğinizi takmanın zorunluluğu Resmi Gazete yayınlanmış olup, 687 nolu maddede yer almaktadır.

Kış Lastiğinin Faydaları Nelerdir?

Kış lastikleri, buzlu ve karlı zeminde yol tutuşu sağlar, virajlı yollarda lastiğin dönme direncini kontrol altında tutar. Kimyasal özellikleri sayesinde sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde sertleşme yapmaz, yola tutunmasında değişiklik görülmez. Yaz lastiğine oranla %25 çekiş gücü artacaktır. Seyir halinde 80km/s hızında olan bir otomobil, ıslak zeminde yaz lastiği ile 40 metre mesafeye ihtiyaç duyarken, kış lastiği 34 metrede durabilir, buda bir çok kazanın önüne geçer.

Ve her zaman müşterilerimize ve tüm araç kullanıcılarına, 4 adet araç lastiğinin de kışlık lastik olmasını öneriyoruz ve mutlaka aracın orijinal lastik ölçülerinde lastik taktırmalarını söylüyoruz.

Post Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir