Aracınızın temel yapı taşı olan lastikler, can güvenliğiniz için çok önemlidir. Lastiklerin diş derinliği durumu nasıl, sırt deseninde aşınma var mı, hava basıncı ne durumda? Bu kontrolleri haftalık kontrol etmeniz gerekir, önerilen mümkünse her araca binişinizde lastik kontrolü yapmanızdır. Anlamadığınız ya da tereddüt ettiğiniz durumlarda tecrübeli lastik uzmanlarına başvurmalısınız. Bu şekilde lastiğinizin kullanım ömrünü arttırmış olursunuz, lastik üzerinde oluşabilecek patlak, aşırı yüklenme, balon yapma gibi unsurlara kontrolsüz yakalanmazsınız.

 

Lastiğinizi Değiştirmeniz Gereken Nedenler

  1. Tamir edilemez bir lastik patlaması durumunda
  2. Lastikleriniz kullanım süresi dışında hızlı aşınmaya uğradığında
  3. Lastiğinizin tarihi çok eskiyse veya doğru depolanma koşullarında saklanmadıysa
  4. Beklenmedik çukura düşme, kaldırıma çıkma durumunda zedelenme
  5. Aracınıza uygun lastik ebadı takmadığınızda.

 

Yazlık Kışlık Lastik Değişimi

Yaz lastik değişimi  1 Nisan itibari ile başlar. 1 Aralık itibari ile de kış lastiğine geçiş yapılır. Lastiklerin sezonsal değişime tâbi tutulması sürücü güvenliği ve sürüş konforu için çok önemlidir. Yaz lastikleri yakıt tüketiminde tasarruf sağlıyor. Ancak her lastiğin deseninin de mevsim koşullarına göre tasarladığını unutmamak gerekir. Kışın yaz lastiği kullanırsanız, kaygan ve buzlu zeminde tehlike yaşarsınız, aracınız yol tutuş hakimiyetini kaybeder. Kış lastikleri tamamen zorlu yol koşullarına göre dizayn edilmiştir. Diş derinliklerine baktığınızda bile kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki farklılığı gözlemleyebilirsiniz. Yazın asfaltın sıcak olduğu zamanlarda ise kış lastiğinizi hala çıkarmadıysanız, lastiğin ömrü kısalır, deseni erime yapar, hem sürüşünüze hem de cebinize zarar verir.

 

Yaz Lastiğinin Özellikleri

Yaz lastiklerinin yapısındaki bloklar kalın ve kısadır. Kanallar ise uzunlamasınadır. Diş derinlikleri kış lastiği kadar derin olmadığından, kauçuk maddesinin yola daha iyi temas etmesini sağlar. Hava şartları 7 derecenin altına düştüğü zaman yaz lastiği yol tutuşunu kaybetmeye başlar, lastik dertleşir aynı verimliliği göstermemeye başlar.

Her zaman sorunsuz, ıslak olmayan kuru yolda sürüş keyfi başkadır. Yaz lastikleri bu sayede sessizdir, uzun yolculuklarda sizi rahatsız etmez.

Yazlık lastiklerin tasarruf sağladıkları doğrudur. Çünkü yuvarlama direncinin düşük olması, yol tutuşunun iyi olması beraberinde yakıt verimliliğini getirir. Siz yaz aylarında hala kış lastiği takıyorsanız, yakıt tüketimini ikiye katlamış olursunuz.

Yaz lastiğinizi değiştirirken mutlaka diş derinliğinin 1.6 mm’den düşük olmadığından emin olun. Yıpranmış lastik sizi ansızın yolda bırakabilir. Lastik değişimi sırasında aracınızın rot balans ayarını yaptırın. Bu servisi işinde uzman servislerden alın.

 

Kış Lastiğinin Özellikleri

Kışlık lastiklerin desen doluluk oranı yazlık ve dört mevsim lastiklerine göre oldukça fazladır. Bu desen tasarımı sayesinde kar, çamur, buz gibi dış etkenleri kanallarından arındırması kolay olur. Sırt yapıları kılcal damarlı, dişli bloklara sahiptir. Çekiş gücünü bu yapısına borçludur. Zaten zor mevsim koşullarına uygun üretildiği için sertleşme yapmadan, yol tutuşu sağlar, emniyetinizi arttırır.

Kış lastiklerini diş derinlikleri dışında, lastik yanağında yer alan M+S ibaresinden ve Snowflake (Kar tanesi) işaretinden ayırt edebilirsiniz.

Yazlık kışlık lastik değişimi son derece önemlidir. Aynı anda hem yaz lastiği hem kış lastiği kullanmayınız. Dört lastiğinizin dördününde set olarak kullanılması doğrudur. Lastikler de dahil olmak üzere, aracınızda güvenlik arıyorsanız tüm donanım ekipmanlarının belirli aralıklarla kontrollerini sağlamalısınız.